x 

Twój koszyk jest pusty
kontakt tel. +48 501 457 442
codziennie w godz. 9:00 do 21:00
Realizacja zamówień od 24 godzin!
Więcej niż sklep!
Category
Cena
zł zł 
Producent
  • (6)
  • (2)
Wyczyść wszystko

DA-200 - samochodowy multimetr warsztatowy

Drukuj
DA-200 - samochodowy multimetr warsztatowyDA-200 - samochodowy multimetr warsztatowy

Cena po rabacie
Cena brutto: 120 zł
Cena sprzedaży netto: 97,56 zł
Producent: Trisco
Kategoria: multimetry samochodowe warsztatowe
Symbol: DA-200

Przed dokonaniem procesu leasingowego dla potwierdzenia asortymentu i ceny prosimy o kontakt: metris@metris.pl lub tel. +48 501 457 442

wez leasing

Opis • 9 Funkcji pomiarowych
• 19 podzakresów pomiarowych
• Mierzy (na podzakresach):
- napięcie stałe (0,2/2/20/200 V)
- napięcie przemienne (200/750 V)
- prąd stały (15 A)
- rezystancję (0,2/20/200 kΩ)
- temperaturę (-20-+1000°C)
- liczbę obrotów na minutę (1999,19990)
- współczynnik wypełnienia impulsu (0,0-90,0%)
- kąt zwarcia styków przerywacza (wybór liczby cylindrów: 4/6/8)
• Testuje: - diodę
- ciągłość obwodu (z sygnalizacją dźwiękową tego stanu)
• Wyświetlacz ciekłokrystaliczny 3 ½ cyfry
• Ręczny wybór podzakresu pomiarowego
• Zasilanie 9 V (bateria 6F22)
• Sygnalizacja niskiego napięcia baterii (wyświetlany symbol LO-BAT
• W wyposażeniu standardowym: komplet przewodów pomiarowych (2 szt.), sonda temperaturowa (do 250°C) - termopara typu K, sonda indukcyjna (do pomiaru liczby obrotów)
• Wyposażenie opcjonalne: osłona gumowa, chwytak krokodylowy MA-1 (standard 2 mm) 2 szt. (czerwony i czarny)

ARTYKUŁ
Co można zmierzyć multimetrem warsztatowym DA-200
Przyczyny wielu usterek elektrycznych podzespołów i instalacji samochodowych można wykryć za pomocą prostego i taniego multimetru warsztatowego. Stąd też na rynku oprócz drogiej i skomplikowanej w obsłudze aparatury diagnostycznej są też dostępne tanie i proste multimetry. Konstruktorzy starają się nieustannie wprowadzać nowe funkcje i rozwiązania techniczne do projektowanych przez nich wyrobów, lecz pogodzenie warunku przystępnej ceny z rozbudowanymi możliwościami pomiarowymi jest bardzo trudne. Multimetr warsztatowy TRISCO DA-200 jest jednym z takich przyrządów przy projektowaniu którego udało się konstruktorom spełnić ten warunek. W multimetrze umieścili oni nie tylko komplet podstawowych funkcji pomiarowych, do pomiarów liczby obrotów zastosowali sondę indukcyjną, spotykaną dotąd wyłącznie w dużo droższych typach multimetrów samochodowych.
Trisco DA-200 ma 9 funkcji i 19 podzakresów pomiarowych. Mierzy jak typowy multimetr prąd stały, napięcie stałe i przemienne, rezystancję i temperaturę. Sprawdza diodę i ciągłość obwodu sygnalizując dźwiękiem stan ciągłości. Ma też typowe funkcje samochodowe tj. pomiar: liczby obrotów, współczynnika wypełnienia impulsu i kąta zwarcia styków przerywacza.
Poszczególne podzakresy pomiarowe są wybierane ręcznie, a wyniki pomiarów są wskazywane na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym o maksymalnym wskazaniu 1999 (długość wyświetlacza 3 i 1 cyfry) z automatyczną sygnalizacją polaryzacji sygnału oraz przekroczenia zakresu pomiarowego przyrządu.
Multimetr DA-200 jest zasilany z jednej, typowej, 9-woltowej baterii 6F22. Ma też małe rozmiary i masę, z łatwością mieści w kieszeni.
Pomiar liczby obrotów na minutę
Ustawianie właściwej liczby obrotów biegu jałowego silnika jest typową czynnością wykonywaną przed przystąpieniem do dalszych, innych testów samochodu. Bardzo przydatną do tego celu jest funkcja pomiaru liczby obrotów na minutę (rpm). Wiele tanich multimetrów warsztatowych wykorzystuje przy tym metodę stykową niezbyt bezpieczną dla użytkownika takich przyrządów.
Nieinwazyjny, a stąd też bezpieczny i bardzo wygodny sposób pomiaru zapewnia cęgowa sonda indukcyjna. Wystarczy założyć cęgi na przewód prowadzący do świecy zapłonowej (pierwszego cylindra), włączyć silnik i odczytać na wyświetlaczu wynik pomiaru (należy wtedy też pamiętać o właściwym założeniu cęgów - kierunek umieszczenia cęgów wskazuje strzałka na obudowie cęgów). W ten sposób można sprawdzać czterosuwowe silniki z zapłonem iskrowym. Przy pomiarach liczby obrotów silników dwusuwowych otrzymany wynik pomiaru należy podzielić przez dwa. Należy też pamiętać, że w ten sposób nie można mierzyć liczby obrotów silników Diesela.
Przy pomiarze liczby obrotów użytkownik multimetru TRISCO DA-200 ma do dyspozycji dwa podzakresy pomiarowe x1 i x10 oraz osobne gniazdo (RPM INDUCTIVE) na płycie czołowej.
Sonda indukcyjna jest dostarczana jako wyposażenie standardowe multimetru.
Pomiar napięcia stałego i przemiennego
Pomiar napięcia jest pomiarem wykonywanym najczęściej i to nie tylko w branży samochodowej, ale w ogóle w dziedzinie elektroniki. Przy pomiarze napięcia stałego użytkownik multimetru DA-200 może korzystać z czterech podzakresów pomiarowych: 200 mV, 2, 20 i 200 V. Dolny podzakres napięciowy (200 mV) może być wykorzystywany też przy pomiarze prądów metodą nieinwazyjną za pomocą cęgowych przystawek prądowych i to zarówno bardzo małych prądów (rzędu miliamperów) jak i dużych (do kilku tysięcy amperów).
Funkcję pomiarową napięcia stałego można np. wykorzystywać do sprawdzania napięcia: akumulatora, w gnieździe żarówek świateł samochodowych, na wyjściu sondy lambda oraz innych czujników takich jak: MAP (czujnik ciśnienia absolutnego w układzie dolotowym), MAF (przepływomierz powietrza), MAT (czujnik temperatury powietrza w układzie dolotowym), EGR (układ recyrkulacji spalin) oraz TPS (czujnik położenia przepustnicy).
Multimetr DA-200 mierzy też napięcie przemienne (aż do 750 V). Jednak przydatność tej funkcji jest w dziedzinie pomiarów samochodowych bardzo ograniczona.
Pomiar prądu stałego
Multimetr DA-200 umożliwia pomiar prądu stałego do 15 A z automatyczną zmianą podzakresów pomiarowych, przy czym maksymalna rozdzielczość wskazania wynosi 10 mA. Funkcja ta jest wykorzystywana do pomiaru prądu płynącego przez testowane podzespoły lub pobieranego przez obciążenia (takie jak: światła samochodowe, wentylatory, odbiorniki radiowe, i akcesoria samochodowe).
Pomiar rezystancji
Przy pomiarze rezystancji użytkownik multimetru DA-200 ma do dyspozycji trzy podzakresy pomiarowe: 200 Ω, 20 kΩ i 200 kΩ, przy czym maksymalna rozdzielczość wskazania (na dolnym podzakresie) wynosi 0,1 Ω.
Pomiar ten można wykonywać tylko przy spełnionym warunku braku napięcia na testowanym elemencie. W ten sposób można sprawdzać stan: styków przełączników, bezpieczników, rezystorów obciążających, cewek zapłonowych, czujników oraz połączeń przewodowych.
Testy ciągłości obwodu i diody
Test ciągłości jest uzupełnieniem funkcji pomiarowej rezystancji. W tym trybie można sprawdzać ciągłość przewód, styków, przy czym stan ciągłości jest sygnalizowany dźwiękiem.
Funkcja ta służy też do sprawdzania diod np. diod alternatora. O stanie diody wnioskuje się na podstawie wskazania wyświetlacza: "000" lub w pobliżu "000" - oznacza, że złącze diody jest zwarte lub "1" (rozwarcie złącza diody).
Pomiar temperatury
Funkcja ta służy do sprawdzania: termostatów, układów chłodzenia silnika, przełączników wentylatorów, układów ogrzewania, systemów klimatyzacji i temperatury powietrza. Wraz z multimetrem jest dostarczana jako wyposażenie standardowe prosta sonda temperaturowa - termopara typu K - zakończona specjalnym wtykiem, spotykanym w większości profesjonalnych sond temperaturowych. Na płycie czołowej multimetru znajduje się gniazdo dostosowane do tego typu wtyku - nie ma zatem konieczności stosowania przejściówki na wtyki banankowe.
Teoretyczny zakres pomiarowy multimetru DA-200 jest bardzo szeroki i rozciąga się od -20 do 1000°C. Rzeczywisty zakres jest jednak mniejszy i zależy od typu sondy temperaturowej użytej do pomiaru. Sonda dostarczana wraz z multimetrem jest przeznaczona do pomiaru temperatur nie przekraczających 200°C, przy czym rozdzielczość wskazania zapewniana przez przyrząd wynosi 1°C.
Pomiar współczynnika wypełnienia impulsu
Funkcja ta jest wykorzystywana do sprawdzania sygnałów impulsowych wytwarzanych przez układy modulacji szerokości impulsu sterujących np. zaworami odpowietrzania zbiornika paliwa czy elektronicznymi wtryskiwaczami paliwa tj. kontrolującymi czas, w którym dany podzespół jest w stanie włączonym. Na przykład wskazanie "100" oznacza, że jest on stale włączony, natomiast wskazanie "10" oznacza, ze jest on włączony tylko przez 1/10 tego czasu.
Multimetr DA-200 mierzy wartość współczynnika wypełnienia impulsu w zakresie od 0 do 90%, z rozdzielczością wskazania 0,1%.
Pomiar kąta zwarcia styków przerywacza
Kąt zwarcia jest liczbą stopni, w tym także czasem, w którym styki przerywacza są zwarte w trakcie każdego obrotu krzywki rozdzielacza.
Przed pomiarem kąta zwarcia styków przerywacza, użytkownik musi wybrać liczbę cylindrów (4, 6 lub 8) testowanego silnika, a następnie dołączyć sondy przewodów pomiarowych między masę silnika i minus cewki zapłonowej (miejsce dołączenia przewodu z rozdzielacza).
Wyposażenie standardowe i dodatkowe
Multimetr DA-200 jest dostarczany wyposażony standardowo w: sondę indukcyjną, sondę temperaturową i komplet przewodów pomiarowych zakończonych sondami szpilkowymi.
Ze względu na to, że multimetr jest zapakowany w tzw. blister, warto wraz z nim zamówić dodatkowo futerał i osłonę gumową.Przydadzą się też na pewno specjalne, opcjonalne chwytaki krokodylowe nakładane na szpilki sond (średnica 2 mm) oraz przystawka do pomiaru prądów.
Dane techniczne
Funkcja Podzakresy pomiarowe Rozdzielczość wskazania Dokładność pomiaru
RPM (x 10)
RPM (x1)
0 - 1999 (x 10)
0 - 1999 (x 1)
10 rpm (obrotów na min)
1 rpm (obrót na minutę)
±(2,0% w.w. + 1 cyfra)
±(2,0% w.w. + 1 cyfra)
Współczynnik wypełnienia impulsu 0,0 - 90% 0,1% ±(2,0% w.w. + 5 cyfr)
Kąt zwarcia styków przerywacza DWELL 4 cyl.
Kąt zwarcia styków przerywacza DWELL 6 cyl.
Kąt zwarcia styków przerywacza DWELL 8 cyl.
0,0 - 90,0°
0,0 - 60,0°
0,0 - 45,0°
0,1°
0,1°
0,1°
±(2,0% w.w. + 5 cyfr)
Napięcie stałe DCV 200 V
Napięcie stałe DCV 20 V
Napięcie stałe DCV 2 V
Napięcie stałe DCV 200 mV
0,0 - 199,9 V
0,00 - 19,99 V
0,000 - 1,999 V
0,0 - 199,9 V
100 mV
10 mV
1 mV
0,1 mV
±(0,8% w.w. + 1 cyfra)
Prąd stały DCA 15 A 0 - 15,00 A 0,01 A ±(1,0% w.w. + 1 cyfra)
Test diody (z sygnalizacją dźwiękową) Rozwarcie, 3 V 1 mV ±(2,0% w.w. + 2 cyfry)
Rezystancja 200 Ω
Rezystancja 20 kΩ
Rezystancja 200 kΩ
0,0 - 199,9 Ω
0,00 - 19,99 kΩ
0,000 - 199,9 kΩ
0,1 Ω
10 Ω
100 Ω
±(1,0% w.w. + 2 cyfry)
±(1,0% w.w. + 2 cyfry)
±(1,2% w.w. + 2 cyfry)
Temperatura
°F
°C

0 - 2000°F
-20 - 1000°C

1°F
1°C

±(1,0% w.w. + 4°F)
±(1,0% w.w. + 2°C)
Napięcie przemienne 200 V
Napięcie przemienne 750 V
0 - 200 V
0 - 750 V
0,1 V
1,0 V
±(1,0% w.w. + 4 cyfry)
±(1,0% w.w. + 4 cyfry)

Dokładamy wszelkich starań aby opis produktu oraz cena były zgodne ze stanem faktycznym. W razie wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt telefoniczny (501 457 442) bądź mailowy (metris@metris.pl).

Opinie

Nikt jeszcze nie oceniał tego produktu.
 Partnerzy
Wszelkie prawa i materiały są własnością firmy ARVENS

 

ARVENS Julian Justyński |
ul. Królewiecka 14 lok. 3 | 09-402 Płock |
tel. +48 501-457-442 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.